Nazłoszczona dziewczynka przy tablicy.

Depresja u dzieci – jakie są jej objawy i jak można pomóc

Data publikacji:

14.03.2023

Czas czytania:

2 min

Depresja to stan emocjonalny, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. U małych pacjentów może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ nie zawsze potrafią jasno wyrażać swoje uczucia i emocje. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na pewne objawy, by zauważyć, że dziecko ma problemy emocjonalne i potrzebuje pomocy. Warto pamiętać, że symptomy choroby u dzieci mogą różnić się od tych u dorosłych.
Niektóre z objawów depresji u dzieci to:

 • utrata zainteresowania zabawą i aktywnością, którą dziecko wcześniej uwielbiało;
 • niechęć do jedzenia, utrata apetytu, a w skrajnych przypadkach zaprzestanie jedzenia w ogóle;
 • utrata energii, zmęczenie, brak motywacji;
 • problemy z koncentracją i trudności w nauce;
 • lęki, zmartwienia i uczucie beznadziei;
 • zmiany w nastroju, takie jak drażliwość, gniew, płaczliwość, smutek, niska samoocena;
 • problemy z zasypianiem i snem w nocy lub przeciwnie – nadmierna senność;
 • myśli rezygnacyjne;
 • myśli samobójcze.
   

Jeśli jako rodzic obserwujesz, że Twoje dziecko ma objawy depresji, powinieneś zwrócić uwagę na to, jak często one występują i jak długo trwają. Kiedy utrudniają normalne funkcjonowanie dłużej niż przez 2 tygodnie, warto poprosić o pomoc specjalistę i rozpocząć diagnozę.
Pamiętaj, że depresja jest często trudna do zdiagnozowania, dlatego ważne jest, aby rodzice byli czujni na sygnały, które może wysyłać ich dziecko.
Terapia dzieci z depresją może przyjmować różne formy, w tym:

 • terapię indywidualną,
 • terapię rodzinną,
 • terapię grupową.

Może też łączyć je ze sobą w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj składa się z rozmów, ćwiczeń i działań, które mają za zadanie pomóc dziecku zrozumieć własne emocje i radzić sobie z nimi.
Bardzo ważne jest, aby dziecko miało wsparcie w domu i w szkole. Rodzice powinni zachęcać je do aktywności, wprowadzić rytuały, takie jak wspólne jedzenie posiłków czy czas na zabawę, a także rozmawiać z dzieckiem i wsłuchiwać się w jego potrzeby.
Szkoła również powinna zapewnić wsparcie i zrozumienie dziecka z depresją, takie jak zwiększenie elastyczności w wymaganiach czy opieka psychologiczna. Do tego niezbędne jest jednak podjęcie przez rodziców współpracy z nauczycielami, zaangażowanie ich w pomoc.
Terapia dzieci z depresją wymaga cierpliwości i aktywności ze strony rodziców i specjalistów. Jednakże, gdy pacjent otrzyma odpowiednią opiekę i wsparcie, może poradzić sobie z chorobą.

Jednym ze sposobów leczenia może być terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na nauce radzenia sobie z negatywnymi myślami i emocjami poprzez zmianę myślenia i zachowań. Pomaga ona dziecku w poznawaniu wartościowych strategii pokonywania trudności i wzmacnia pozytywne zachowania, co pozwala na poprawę nastroju i funkcjonowania.
Innym sposobem może być terapia ekspozycji, która polega na stopniowym narażaniu dziecka na sytuacje, które wywołują lęk lub stres. Dzięki temu pacjent uczy się radzenia sobie z trudnymi zdarzeniami i stopniowo zwiększa swoją odporność na negatywne emocje.
W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie farmakologiczne, które zleca lekarz psychiatra. Leki pomagają w regulacji nastroju i zmniejszeniu objawów depresji.

Ważne jest również, aby dziecko miało wsparcie ze strony rodziny i bliskich. Powinno czuć się akceptowane i kochane, a rodzice powinni być gotowi pomagać mu w radzeniu sobie z trudnościami i w poszukiwaniu pomocy specjalisty.
Jeśli widzisz symptomy depresji u swojego dziecka, możesz zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub pediatry, który przeprowadzi podstawowe badania i wykluczy fizyczne przyczyny objawów. Następnie warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który po szczegółowym wywiadzie postawi diagnozę i zaleci odpowiednią formę terapii.

W Centrum Wspomagania Rozwoju Senso Senso oferujemy wsparcie naszych psychologów oraz pedagogów. Działamy kompleksowo, oferując pomoc każdego potrzebnego specjalisty. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej pomocy.


Udostępnij: