Sala Snoezelen Sala Doświadczania Świata

Integracja Sensoryczna w Sali Snoezelen

Data publikacji:

21.09.2023

Czas czytania:

1 min

Autor:

Malwina Szymańska

Sala doświadczania świata, nazywana również "sensoryczną salą Snoezelen" lub po prostu "salą Snoezelen" jest to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie mające na celu stworzenie środowiska, które stymuluje zmysły, zapewniając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i relaksu.

Sale te są często wykorzystywane w pracy z osobami o różnych potrzebach, w tym z osobami z zaburzeniami rozwojowymi, spektrum autyzmu, ADHD, ale przede wszystkim są wykorzystywane w pracy z problemami sensorycznymi.

Sala Snoezelen to potężne narzędzie w terapii integracji sensorycznej, pomagające terapeutom w pracy z pacjentami nad konkretnymi wyzwaniami związanymi z przetwarzaniem sensorycznym. W szczególności, może być to praca w zakresie adaptacji i przetwarzania bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych lub zapachowych, w zakresie na jaki nie pozwalają standardowe sale Integracji Sensorycznej.

Rozmaite sprzęty, niespotykane w "zwykłej" terapii, takie jak tor świetlno dźwiękowy, kolumny wodne, dysk plazmowy, przynoszą urozmaicone bodźce zmysłowe i doświadczenia, przyczyniając się do zdrowego rozwoju.

Interaktywne elementy znajdujące się w sali, pozwalają także użytkownikom na wpływanie na swoje środowisko, co może wzmacniać poczucie kontroli i autonomii, pozwalając na pracę na głębszym poziomie percepcji.

Dlaczego sala doświadczania świata - Snoezelen -  jest pomocna dla terapii integracji sensorycznej? Oto kilka powodów:

  1. Zintegrowane Doświadczenie Zmysłowe: Sala oferuje różnorodne doświadczenia zmysłowe, takie jak światła, dźwięki, tekstury czy zapachy, które mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb użytkownika.
  2. Bezpieczne Środowisko: Sala jest wyciszona i odpowiednio zaciemniona co zapewnia spokojne i kontrolowane środowisko, które może pomóc osobom z problemami sensorycznymi w przetwarzaniu bodźców w bardziej zorganizowany sposób.
  3. Relaks i Redukcja Stresu: Wiele osób odczuwa głęboki relaks i uspokojenie podczas korzystania z sali doświadczania świata. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które są nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne lub przejawiają trudności w koncentracji.
  4. Stymulacja i Aktywacja: Dla osób, które mogą potrzebować większej stymulacji zmysłowej, sala doświadczania świata może dostarczyć intensywnych bodźców, które pomagają w aktywizacji i zaangażowaniu.
  5. Wsparcie Rozwoju Umysłowego i Emocjonalnego: Sala może pomóc w rozwoju umiejętności poznawczych, emocjonalnych i społecznych.

W zakresie terapii integracji sensorycznej, sala Snoezelen może być kluczowym narzędziem w podejściu holistycznym do wsparcia dzieci, młodzieży oraz dorosłych z szeroką gamą potrzeb.

Zapraszamy do na terapię SI z wykorzystanie sali Snoezelen w Senso Senso.


Malwina Szymańska

Autor wpisu:

Malwina Szymańska

Udostępnij: