Dziecko powstrzymujące rodziców przed kłótnią.

Współczesne wyzwania w obszarze wychowania i rodziny

Data publikacji:

2.02.2023

Czas czytania:

2 min

Współcześni rodzice napotykają na rozmaite trudności wychowawcze, a dostęp do nowych technologii i szeroki wybór teorii rodzicielstwa wcale nie ułatwia wyboru strategii działania. Z jakimi trudnościami mierzą się dziś rodzice i dzieci?

 1. Technologia: Dostępność i uzależnienie dzieci od urządzeń elektronicznych oraz mediów społecznościowych może powodować trudności w ograniczaniu czasu na te czynności i kontrolowaniu tego, co dzieci robią online. Natomiast uzależnienie od urządzeń elektronicznych oraz mediów społecznościowych w przypadku rodziców wpływa negatywnie na kształtowanie postaw dzieci wobec technologii i może wpływać na wzajemne dystansowanie się do siebie.
 2. Style rodzicielskie: Współczesne rodzicielstwo wymaga wiedzy na temat zdrowego i skutecznego wychowywania dzieci, a także umiejętności łączenia tradycyjnych i nowoczesnych stylów rodzicielskich. Aby nie zagubić się w gąszczu teorii postaw rodzicielskich i wychowawczych, warto przyjrzeć się temu pod okiem specjalisty i sprawdzać, co najlepiej działa w przypadku naszej rodziny.
 3. Stres i napięcie: Współczesne rodziny często zmagają się z podwyższonym poziomem stresu i napięcia u poszczególnych ich członków, co może negatywnie wpłynąć na wzajemną komunikację oraz relacje rodziców i dzieci. W tym przypadku przydaje się psychoedukacja, nauka rozpoznawania i skutecznej regulacji emocji, znajomość pozytywnych wzorców komunikacji a także nauka troszczenia się także o własne potrzeby i zasoby.
 4. Zmiany kulturowe i społeczne: Kryzysy w relacjach rodzinnych mogą wynikać także ze zmian kulturowych i społecznych, takich jak rozpad rodzin, nowe modele rodzin, brak stabilności i brak wsparcia ze strony najbliższych czy burzliwa sytuacja geopolityczna na świecie. W kontakcie z psychologiem lub psychoterapeutą można przepracowywać trudne emocje z tym związane, szukać nowych strategii postępowania, a także definiować, co jest ważne dla nas i dla naszej rodziny.
 5. Ograniczone zasoby: Współczesne rodziny często muszą radzić sobie z ograniczonymi zasobami, takimi jak brak czasu, pieniędzy i wsparcia, co może być trudne dla nie tylko rodziców, lecz również dla dzieci.
 6. Niejednorodne potrzeby dzieci: Każde dziecko jest inne i ma swoje własne potrzeby i wyzwania, co może być trudne dla rodziców, którzy starają się dostosować do wszystkich potrzeb swoich dzieci. 

Jak sobie z tym radzić

Ważne jest, aby pamiętać, że trudności wychowawcze są naturalnym elementem wychowywania dzieci, zdarzają się każdemu opiekunowi i nie oznaczają, że jesteś złym rodzicem.

W przeżywaniu trudności wychowawczych może pomóc kilka wskazówek:

 1. Spróbuj być świadom swoich potrzeb, ale i zrozumieć potrzeby dziecka: Poznanie dziecka i jego realnych potrzeb może pomóc w skuteczniejszym działaniu (jak wyznaczanie domowych zasad, granic, przywilejów), a co za tym idzie w lepszym reagowaniu na zachowania dziecka.
 2. Określ jasne granice i konsekwencje zachowań: Dzieci potrzebują jasnych i stałych zasad, aby wiedzieć, co jest akceptowalne, a co nie.
 3. Pomóż poznać i zrozumieć emocje i zachęcaj do wyrażania uczuć: Pozwól dziecku na wyrażanie swoich uczuć i emocji, aby pomóc mu je przetworzyć i nauczyć się sprawnie sobie z nimi radzić.
 4. Teamwork: Współpracuj z dzieckiem, aby wzajemnie poznawać swoje potrzeby, stawiać optymalne w waszej rodzinie granice, zdrowo zbliżać się do siebie i wspólnie rozwiązywać problemy oraz tworzyć rozwiązania.
 5. Znajdź wsparcie: Kiedy czujesz, że trudności wychowawcze stają się trudne do opanowania, porozmawiaj o tym ze specjalistą (takim jak psycholog, psychoterapeuta czy terapeuta rodzinny).  Dzięki spotkaniu z terapeutą  czy udziałowi w rodzicielskich warsztatach w Senso Senso, uzyskasz wsparcie w wyżej wymienionych obszarach i znajdziesz siły na kolejne rodzicielskie wyzwania.

 


Udostępnij: