Dogoterapia - Warszawa

Pies do zadań specjalnych!

Interakcje z psami w ramach terapii mogą przynieść szereg korzyści, takich jak poprawa nastroju, zmniejszenie stresu i lęku, poprawa umiejętności społecznych i komunikacyjnych, a nawet poprawa zdolności motorycznych i funkcji fizycznych. Psy mogą również przynieść pocieszenie i radość, co przekłada się na poprawę jakości życia.

 Przewodnik ze specjalnie wyszkolonym psem prowadzi gry i zabawy stymulując zmysły, dotyku, słuchu oraz wzroku. Psy zachęcają do aktywności ruchowej i pomagają ćwiczyć zmysł równowagi, koordynację oraz orientację w przestrzeni.

Zajęcia dogoterapii są przeznaczone dla dzieci w każdym wieku i mogą być prowadzone grupowo lub indywidualnie, w zależności od potrzeb.

Zajęcia indywidualne trwają 50 minut i ich koszt to 190 zł.

Zajęcia grupowe odbywają się w grupach do 6 osób. Trwają 75 minut i kosztują 120 zł od osoby.

Czym jest Dogoterapia?

Terapia z udziałem psa, często nazywana dogoterapią, to rodzaj terapii zwierzęcej, która wykorzystuje interakcje między ludźmi a psami w celu poprawy zdrowia i samopoczucia pacjentów. Psy wykorzystywane w terapii są specjalnie szkolone do interakcji z ludźmi w różnych środowiskach. Są to zwykle łagodne, spokojne i towarzyskie psy, które dobrze radzą sobie z obcymi i są w stanie dostosować się do różnych sytuacji.

Dogoterapia może być stosowana u dorosłych i dzieci  w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi. Może to obejmować dzieci z trudnościami w nauce, osoby starsze cierpiące na demencję, pacjentów szpitalnych, osoby z zaburzeniami psychicznymi, jak depresja czy lęk, oraz wiele innych grup.

Dogoterapia w senso senso

Nasza dogoterapia to autorski cykl zajęć edukacyjno – ruchowych  ze specjalnie szkolonymi psami. W zajęciach biorą udział niebywale cierpliwe, wesołe i przyjazne psy ras: Golden Retriver - LAKI oraz Cavalier Spaniel - LULEK.

Zajęcia dogoterapii w senso senso to zawsze wieloaspektowe wsparcie rozwoju dziecka.

Każde warsztaty poruszają trzy bloki tematyczne:

Aktywizujący - Zabawa z psem mobilizuje do ćwiczeń fizycznych, zarówno ogólnorozwojowych jak i korekcyjnych. Dlatego w programie zajęć jest wiele zabaw i gier ruchowych, które rozwijają aparat ruchu oraz umożliwiają wykonywanie np.: ćwiczeń gimnastyki stóp, która w obecności psa staje się przyjemnością a nie żmudnym obowiązkiem.    W trakcie zabaw z psem dzieci chętnie wykonują ćwiczenia logopedyczne, ćwiczą poprawną artykulację trudnych głosek, wyrazów i całych zdań.

Edukacyjny - Scenariusz każdych zajęć z udziałem psa obejmuje również gry edukacyjne ćwiczące pamięć, percepcję wzrokową i słuchową np. naukę kolorów, nazw przedmiotów, części ciała i innych pojęć dostosowanych do wieku dzieci. Zabawy te oparte są o założenia podstawy programowej placówek edukacyjnych.

Emocjonalny - Podczas warsztatów z udziałem psa dzieci uczą się empatii i wrażliwości. Doskonalą umiejętności komunikacji pozawerbalnej, odczytywania i wyrażania emocji. Dogoterapię można określić mianem warsztatów wrażliwości. Dzieci w kontakcie z psem wyciszają się, wykazują uważność na jego potrzeby i z chęcią uczą się jak współpracy ze zwierzęciem. Bliski kontakt z psem wpływa także wyciszająco i relaksująco na każde dziecko, dlatego podczas zajęć przede wszystkim głaszczemy i przytulamy psa co tworzy atmosferę bliskości i sprzyja regulacji emocji.

Każde zajęcia dogoterapii mają ściśle określony scenariusz. Poza ćwiczeniami ruchowymi, łączą się w całościową wiedzę o psie jako przyjacielu człowieka, uzupełnioną o informacje o innych zwierzętach domowych i wielu gatunkach zwierząt dzikich.

Prowadzący – Olga Rybacka

Zajęcia w Senso Senso odbywają się na przestrzennej (50m2) klimatyzowanej Sali, wyposażonej w ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić pełen komfort naszym uczestnikom. Sala jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, poprzez zastosowanie wysokiej klasy materiałów w postaci antypoślizgowej podłogi winylowej, luster akrylowych oraz siedzisk i dywanów z tworzyw bezpiecznych dla dzieci. W Senso Senso wierzymy ze przestrzeń ma wzbierać Twój rozwój, dlatego duży nacisk kładziemy na estetykę wszystkich pomieszczeń. Stonowane kolory, wyciszenie poszczególnych przestrzeni oraz zastosowanie naturalnych materiałów pozwala się zrelaksować, i chroni przed nadmiarem bodźców.

Poznaj centrum Senso Senso w Warszawie

Wszystko - Galeria

Dlaczego warto wybrać dogoterapię?

Rozwój Empatii

Dzieci, które mają możliwość obcowania z psami, często rozwijają silne poczucie empatii. Opieka nad zwierzęciem wymaga od dzieci rozumienia i reagowania na potrzeby innego istoty żywej, co może pomóc w kształtowaniu zdolności do empatii i troski.

Wspieranie Rozwoju Fizycznego

Zwierzęta, zwłaszcza psy, mogą zwiększyć poziom aktywności fizycznej dziecka. Aktywizują i zachęcają dzieci do ćwiczeń. Uwielbiają bawić się, i swoja pogodna naturą zamieniają ćwiczenia w ciekawe wspólne zabawy.

Zdrowie Psychiczne

Wiele badań wykazało, że zwierzęta wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne. Mogą pomóc złagodzić stres i lęk, a także przeciwdziałać nieśmiałości i wycofaniu. Uczą empatii oraz współpracy.

Pozytywne Wspomnienia i Doświadczenia

Wspólne zabawy i opieka nad zwierzęciem mogą dostarczyć dziecku wielu pozytywnych doświadczeń i wspomnień, które mogą przyczynić się do jego ogólnego szczęścia i dobrobytu.

Nasi specjaliści

dr Anna Kowalska

Lekarz Logopeda

Przez dysleksję rozwojową rozumie się zespół zaburzeń w nauce czytania i pisania. Są to zaburzenia specyficzne, czyli wybiórcze, o ograniczonym, bardzo wąskim zakresie. Mają charakter rozwojowy, co oznacza, że towarzyszą dziecku przez cały proces rozwoju.

dr Anna Kowalska

Lekarz Logopeda

Przez dysleksję rozwojową rozumie się zespół zaburzeń w nauce czytania i pisania. Są to zaburzenia specyficzne, czyli wybiórcze, o ograniczonym, bardzo wąskim zakresie. Mają charakter rozwojowy, co oznacza, że towarzyszą dziecku przez cały proces rozwoju.

dr Anna Kowalska

Lekarz Logopeda

Przez dysleksję rozwojową rozumie się zespół zaburzeń w nauce czytania i pisania. Są to zaburzenia specyficzne, czyli wybiórcze, o ograniczonym, bardzo wąskim zakresie. Mają charakter rozwojowy, co oznacza, że towarzyszą dziecku przez cały proces rozwoju.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.