Diagnoza i opinia Logopedyczna – Warszawa
Pierwszy krok w stronę jasnej i pewnej komunikacji!
Dlaczego warto skorzystać z diagnozy logopedycznej?
Diagnoza logopedyczna to procesu zbierania, analizowania i interpretowania informacji na temat dziecka w celu uwzględnienia jego potrzeb, możliwości oraz trudności edukacyjnych. Ten proces pozwala na określenie mocnych i słabych stron ucznia, a przez to umożliwia nauczanie i wsparcie edukacyjne z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Podstawa dla skutecznej terapii: Diagnoza logopedyczna jest fundamentem dla dalszej terapii. Dzięki niej możemy szybko wdrożyć odpowiedni plan działania.
Pewność siebie: Poprawna i płynna komunikacja jest kluczem do pewności siebie. Diagnoza logopedyczna to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoją mową.
Zrozumienie problemu: Dzięki diagnozie dowiesz się, jakie są przyczyny trudności w mowie oraz jakie metody leczenia mogą być najbardziej efektywne.
Mowa jest jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji. Dzięki diagnozie logopedycznej masz szansę zrozumieć i poprawić trudności związane z mową, co pozwoli Ci swobodnie i pewnie wyrażać swoje myśli.
Skontaktuj się z nami i zacznij swoją podróż ku pewnej i płynnej komunikacji!
Komunikacja to podstawa
Diagnoza logopedyczna to proces identyfikacji i oceny trudności w zakresie mowy i języka. Jest ona przeprowadzana przez wykwalifikowanego logopedę i ma na celu ustalenie przyczyn, rodzaju oraz zakresu problemów z mową, a następnie zaplanowanie odpowiedniej terapii.
Terapia pozwala na określenie, czy przyczyna trudności komunikacyjnych jest fizyczna, emocjonalna czy wynika z innego rodzaju trudności, oraz pozwala określić metody skutecznej pracy aby poprawić komunikację z otoczeniem.
Dlaczego wybrać Senso Senso na miejsce diagnozy?
Indywidualne podejście do diagnozy
W Senso Senso, każda diagnoza jest przeprowadzana w sposób starannie dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Nasz zespół składa się z logopedów oraz neurologopedów co pozwala prowadzić rozpoznanie na wielu płaszczyznach. Korzystamy zarówno z najświeższych dostępnych testów diagnostycznych, jak i z wywiadu oraz różnego rodzaju narzędzi i zabaw aby zebrać jak najwięcej informacji i otrzymać pełniejszy obraz specyfiki komunikacyjnej a także określić możliwości wsparcia Twojego dziecka.
Wszystko, czego potrzebujesz w jednej placówce
Proces diagnozy logopedycznej to pierwszy krok do pracy nad mowa i komunikacją. Często wymaga spojrzenia na sytuację także w kontekście psychologicznym, integracji sensorycznej czy pedagogicznym. Naszym głównym celem jest zapewnienie kompleksowej obsługi, wszystkich potrzeb związanych z diagnozą, terapią i rozwojem w jednym miejscu, dlatego nasz zespół jest wielospecjalistyczny i ściśle ze sobą współpracuje. Jest to nie tylko wygodne, ale po pierwsze efektywne – nasi specjaliści regularnie biorą udział w spotkania superwizyjnych, aby omawiać przypadki i wspólnie tworzyć jak najlepsze rozwiązania.
Profesjonalny zespół, któremu można zaufać
Nasz zespół logopedyczny składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają niezbędną wiedzę i certyfikację, by przeprowadzić rzetelną i profesjonalną diagnozę logopedyczną i neurologopedyczną. Działamy w oparciu o etyczne standardy i dbamy o zachowanie poufności i zaufania wobec naszych pacjentów. Nasi specjaliści cechują się także dużą empatią i zrozumieniem dla potrzeb Pacjentów.
Przestrzeń
W Senso Senso dbamy także o przyjazną przestrzeń w której możesz poczuć się komfortowo. Nasze gabinety są przytulne i estetyczne ale przede wszystkim zapewniają prywatność i sprzyjają nawiązaniu kontaktu terapeutycznego. Dbamy o zapewnienie najwyższej jakości także poprzez otoczenie które ma wspierać Twoją drogę terapeutyczną.
Jak wygląda proces diagnozy logopedycznej
w Senso Senso?
Proces diagnozy zamyka się zazwyczaj w czterech spotkaniach.
Spotkania nr 1
Rozpoczyna się od konsultacji logopedycznej lub neurologopedycznej, w trakcie której Terapeuta przeprowadza rozpoznanie problemu, oczekiwanych zmian oraz celów do pracy, a także informuje o procedurach i metodach diagnozy.
Konsultacja trwa 50 minut, i w jej wyniku podejmujemy wspólnie decyzje o potrzebach, możliwościach i zakresie diagnozy.
Spotkanie nr 2
Kolejnym etapem diagnozy jest zebranie wywiadu, czyli rozmowa z pacjentem lub jego opiekunami, celem pozyskania i analizy szczegółowych informacji na temat dotychczasowego rozwoju, aktualnej kondycji komunikacyjnych, jego funkcjonowania oraz potrzeb i możliwości.
W przypadku dzieci na konsultacje oraz wywiad zapraszani są wyłącznie rodzice, aby uniknąć niekomfortowej dla młodego pacjenta sytuacji, gdzie mówi się o jego trudnościach.
Wywiad trwa około 50 minut jednak w szczególnych przypadkach, czas ten może ulec wydłużeniu.
Spotkanie nr 3
Trzecie spotkanie jest to obserwacja, podczas której terapeuta zbiera informacje na temat pacjenta poprzez zastosowanie różnego rodzaju metod diagnostycznych oraz ogólnej oceny stanu i zachowania podczas wizyty w gabinecie.
W określonych przypadkach diagnoza wymaga użycia specyficznych testów diagnostycznych lub konsultacji z innymi specjalistami.
Spotkanie obserwacyjne trwa zwykle 50 minut, jednak w przypadku dzieci jest często pierwszym spotkaniem z terapeutą, i czasem mały pacjent będzie wymagał więcej czasu aby zaadoptować się w nowej sytuacji i wspólnie z terapeutą wejść w proces diagnozy.
Spotkanie nr 4
Na czwartym spotkaniu odbywa się podsumowanie wniosków i przedstawienie analiza diagnozy. Diagnosta wspólnie z pacjentem omawiają wyniki i decydują o dalszym postępowaniu terapeutycznym.
Kogo diagnozujemy?
Logopeda diagnozuje osoby w każdym wieku, które mają trudności z mową, językiem, głosem, połykaniem czy komunikacją.
Niemowlęta i małe dzieci: Logopeda diagnozuje i pomaga niemowlętom i małym dzieciom, które mają:
- opóźniony rozwój mowy,
- trudności z połykaniem lub karmieniem,
- wady wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia.
Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym: W tej grupie wiekowej logopeda diagnozuje i pomaga dzieciom z:
- dyslalią czyli nieprawidłową wymową dźwięków,
- zaburzeniami płynności mowy, takimi jak jąkanie,
- fonologicznymi zaburzeniami mowy,
- zaburzeniami językowymi, które wpływają na zdolność dziecka do rozumienia mowy lub wyrażania się.
Młodzież: Oprócz powyższych problemów, w okresie dojrzewania mogą pojawiać się nowe wyzwania, takie jak:
- trudności z komunikacją społeczną,
- zaburzenia głosu związane z mutacją.
Dorośli: Dorośli mogą potrzebować wsparcia logopedycznego w przypadku:
- afazji spowodowanej urazami mózgu,
- zaburzeń głosu,
- dysfagii (trudności w połykaniu),
- jąkania lub innych zaburzeń płynności mowy,
- zaburzeń mowy spowodowanych chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona czy stwardnienie boczne zanikowe.
Osoby starsze: W podeszłym wieku mogą pojawić się problemy związane z:
- połykaniem,
- mową i językiem spowodowanymi chorobami takimi jak Alzheimer czy inne formy demencji,
- zaburzeniami głosu związanymi z procesem starzenia.
Osoby z niepełnosprawnością:
Wiele osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym z uszkodzeniem słuchu, zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy zespołem Downa, może korzystać z pomocy logopedy.
Niektóre osoby mogą potrzebować wsparcia logopedycznego przez krótki okres, podczas gdy inne mogą wymagać długoterminowej terapii.
Logopeda dostosowuje diagnozę i terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak przygotować się na spotkanie diagnostyczne w Senso Senso?
Zalecamy, aby na spotkanie konsultacyjne, zabrać ze sobą dotychczas zgromadzoną dokumentację od innych specjalistów jeśli dziecko jest pod ich opieką. Pozwoli to na szersze obrazowanie trudności i skonstruowanie adekwatnej ścieżki terapeutycznej.
Jaką dokumentację otrzymam po diagnozie w Senso Senso?
Wynikiem diagnozy logopedycznej jest zawsze pisemny dokument zawierający opis badania oraz jego wnioski, przekazywane podczas ostatniego z cyklu spotkań.
Jest to dokument określający rodzaj trudności, ich przyczynę, wskazania dotyczące dalszego procesu, zalecenia terapeutyczne do pracy dla dziecka
i rodziców, oraz innych specjalistów, a także określający najskuteczniejsze metody wsparcia.
Opinia logopedyczna jest niezwykle przydatnym dokumentem przy współpracy z placówkami oświatowymi i tworzeniach Orzeczeń, WOPFU, WWR oraz IPET,
a także codziennej pracy w domu.
Co diagnozujemy?
Diagnoza logopedyczna przeprowadzana jest przez logopedę lub neurologopedę i ma na celu ustalenie przyczyn, rodzaju oraz zakresu problemów z mową oraz komunikacją a następnie zaplanowanie odpowiedniej terapii.
Diagnoza logopedyczna obejmuje nie tylko samą mowę i język ale także głos oraz funkcje połykania:
Zaburzenia artykulacji: Trudności w prawidłowej wymowie poszczególnych dźwięków mowy.
Dyslalia: Zaburzenia wymowy, w których występuje nieprawidłowa artykulacja dźwięków.
Fonologiczne zaburzenia mowy: Trudności z rozróżnieniem lub używaniem dźwięków mowy w sposób odpowiedni dla wieku i rozwoju.
Zaburzenia płynności mowy: Takie jak jąkanie, powtórzenia, zatrzymania oraz wtręty językowe
Zaburzenia głosu: Dotyczą one tonacji, intensywności lub jakości głosu. Mogą obejmować chrypę, nosowość, utratę głosu itp.
Zaburzenia językowe: Trudności z rozumieniem języka lub jego użyciem. Mogą obejmować problemy z gramatyką, słownictwem lub zdolnościami narracyjnymi.
Zaburzenia komunikacji społecznej lub pragmatycznej: Problemy z używaniem języka w odpowiedni sposób w różnych kontekstach społecznych.
Zaburzenia połykania (dysfagia): Trudności z przełykaniem pokarmów, płynów lub śliny.
Zaburzenia komunikacji związane z różnymi stanami i schorzeniami, takimi jak:
- opóźnienie rozwoju mowy i języka,
- afazja
- dysarthria
- zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- uszkodzenia słuchu,
- urazy głowy,
- choroby neurodegeneracyjne
- nieprawidłowa budowa aparatu mowy
Wszystkie powyższe rozpoznania prowadzą do trudności w komunikacji i posługiwaniu się mowa. Diagnoza logopedyczna ma za zadanie określić prawidłowo przyczynę trudności oraz stworzyć skuteczną ścieżkę terapeutyczną dobierając odpowiednie narzędzia i ćwiczenia.
Masz pytanie? Napisz do nas!
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.