Terapia ręki – Warszawa
Poprzez nieprawidłowy chwyt kreślarski i zaburzenia w koordynacji oko-ręka dziecko może mieć trudności w wykonywaniu zadań manualnych związanych z pisaniem, kolorowaniem, wycinaniem czy manipulacją małymi przedmiotami, a także wykonywaniem codziennych czynności związanych z precyzją. Terapia ręki opiera się na usprawnianiu małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców oraz poprawie koordynacji oko-ręka poprzez pracę na obręczy barkowej.
Ważne informacje:
Czas trwania: 45 minut
Cena: 180 zł
Zapisy: Przed podjęciem terapii ręki należy dokonać konsultacji.
Dla kogo przeznaczona jest pedagogiczna terapia ręki?
Pedagogiczna terapia ręki jest terapią znacznie poprawiająca funkcjonowanie motoryki małej zwłaszcza w odniesieniu do:
- Dzieci z opóźnionym rozwojem motorycznym: Mogą potrzebować wsparcia w zakresie zdolności manualnych, nawet jeśli nie mają konkretnych diagnoz medycznych.
- Dzieci z trudnościami w rozwoju motoryki małej: Te dzieci mogą mieć problem z precyzyjnymi ruchami ręki, takimi jak pisanie, rysowanie, zapinanie guzików czy nawlekanie koralików.
- Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi: Na przykład dzieci z autyzmem, zespołem Downa czy z dyspraksją mogą czerpać korzyści z terapii ręki w zakresie rozwijania umiejętności manualnych i koordynacji.
- Dzieci z trudnościami grafomotorycznymi: Jeśli dziecko ma problemy z formowaniem liter, trzymaniem ołówka czy ogólną koordynacją ręki podczas pisania, terapia ręki może pomóc w rozwoju tych umiejętności.
- Dzieci i dorośli z zaburzeniami czucia: W przypadkach, gdy osoby te mają ograniczone czucie w dłoniach lub problem z propriocepcją (rozumieniem położenia własnego ciała w przestrzeni).
Terapia ręki jest więc dedykowana szerokiemu spektrum dzieci młodzieży oraz dorosłym z różnymi potrzebami.
Terapia Ręki w Senso Senso
Terapia ręki jest prowadzona przez certyfikowanego pedagoga i stanowi ważne uzupełnienie dla innych form terapii.
Zajęcia mają charakter cykliczny w wymiarze 45 minut tygodniowo.
Decyzja o podjęciu terapii ręki jest poprzedzona wizytą konsultacyjną na którą zapraszamy samych rodziców, celem zebrania jak najdokładniejszego wywiadu terapeutycznego.
Na podstawie zgromadzonych informacji terapeuta dobiera metody pracy do indywidualnych potrzeb dziecka.
Metody pracy w terapii ręki:
- Terapia manualna: Polega na bezpośrednim oddziaływaniu na tkanki miękkie oraz stawy w celu poprawy ich funkcji. Może to obejmować masaż, mobilizację stawów oraz inne techniki manualne.
- Ćwiczenia wzmacniające: Skupiają się na budowaniu siły mięśniowej w ręce, nadgarstku i obręczy barkowej.
- Ćwiczenia koordynacyjne: Pomagają w poprawie zdolności manipulacji drobnymi przedmiotami, doskonaleniu chwytu i precyzyjnych ruchów palcami.
- Terapia sensoryczna: Skierowana na poprawę percepcji sensorycznej ręki, co może obejmować terapię dotykową, terapię wibracyjną czy stosowanie różnych tekstur.
- Terapia przez zabawę: Wykorzystuje różnorodne zabawki i gry, które angażują rękę w różnego rodzaju czynności, pomagając jednocześnie rozwijać umiejętności motoryczne i sensoryczne.
- Trening funkcjonalny: Skupia się na trenowaniu konkretnych czynności, takich jak trzymanie przyborów kuchennych, pisania czy zapinania guzików.
- Metody relaksacyjne: Mogą być stosowane w celu redukcji bólu lub napięcia mięśniowego w obrębie ręki.
W ramach współpracy z Senso Senso mogą Państwo skorzystać z terapii pedagogicznej prowadzonej przez pedagogów i pedagogów specjalnych z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi.