Gordonki – Warszawa
Umuzykalnianie w rozwoju poznawczym
Świat dźwięków, odgłosów oraz swoista muzyka dnia codziennego towarzyszy naszym dzieciom od momentu wykształcenia się ich słuchu. Jeszcze przed narodzeniem słuchały muzyki swojego otoczenia. Uczyły się rytmu serca swoich mam, szumu otaczających je wód płodowych, rozpoznawania głosów dochodzących z zewnątrz. Adaptacja i synteza tych bodźców jest niezbędna do poprawnego rozwoju. Dlatego warto umuzykalniać dzieci od najmłodszych lat. Umuzykalniać – czyli rozumieć świat dźwięków, a GORDONKI uczą rozumieć muzykę.
Dlaczego warto wybrać Gordonki?
Rozwój senso-motoryczny
Celem umuzykalniania jest nie tylko uwrażliwienie na dźwięki i muzykę, ale również zwiększenie płynności mowy oraz poprawa dykcji maluchów, ich poczucia rytmu, koordynacji ruchowej oraz pamięci. Metoda Gordonowska dla najmłodszych, to nie tylko obcowanie z dźwiękiem. To także zabawy sensoryczne tworzone w oparciu o rytm i intonację, co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój ogólnej motoryki.
Kształtowanie interakcji społecznych
Gordonki mają pozytywny wpływ na tworzenie więzi z własnym ciałem, orientację w przestrzeni oraz kształtowanie relacji z opiekunem przez poczucie bliskości i zaufania. Dzieci eksplorują świat doznań słuchowych, dotykowych i ruchowych w asyście swojego opiekuna. Dążą do wspólnego przeżywania różnych emocji, co wpływa na zacieśnianie się więzi i pozytywne wzorce przywiązania.
Kształtowanie postaw
Metoda Gordonowska zakłada swobodną i spontaniczną eksplorację. Rozbudza to ciekawość świata i pozwala odważnie go badać na różnorodne sposoby. Całkowicie przyjazna przestrzeń oraz brak dyrektywnych metod, pozwalają podążać za zainteresowaniem maluszka i dostarczać mu bodźce, które zachęcają go do własnej ekspresji.
Czym są Gordonki?
Gordonki to potoczna nazwa zajęć opartych na edukacji muzycznej stworzonej przez profesora Edwina E. Gordona. Istotne jest, że Gordonki nie są nauką gry czy śpiewu, ale nauką rozumienia samych dźwięków w sposób specyficzny i właściwy dla każdego człowieka. Teoria uwzględnia koncepcje rozróżniania, uczenia się i wnioskowania w zakresie wzorców tonalnych, rytmicznych i harmonicznych.
Zdaniem eksperta dużo ważniejszą umiejętnością rozwojową dla człowieka było zrozumienie muzyki, a nie jej odtwarzanie. Wprowadził więc do użytku termin „audiacja”, który oznacza właśnie wewnętrzne słyszenie i rozumienie muzyki w naszych umysłach. Teoria Gordona podkreśla, że dzieci przechodzą przez różne etapy rozwoju w zdolnościach muzycznych, a nauczanie powinno być dostosowane do ich poziomu rozumienia i umiejętności.
Metoda uczenia się muzyki profesora Edwina E. Gordona znalazła zastosowanie w wielu szkołach i programach edukacyjnych na całym świecie.
Gordonki w Senso Senso
W Senso Senso kładziemy nacisk na stworzenie bogatego środowiska muzycznego, w którym dzieci mogą obcować z różnego rodzaju dźwiękami, rytmami i melodiami, co pomaga wzbogacić ich słuch muzyczny. Nasi certyfikowani terapeuci podczas zajęć wykorzystują bogactwo instrumentów diatonicznych oraz etnicznych, a także śpiewanie, klaskanie, wykonywanie prostych ruchów w rytm muzyki oraz różnorodne rekwizyty, które pozwalają zainteresować dzieci i skupić im się na doświadczaniu muzyki w jej pełnym zakresie. W Senso Senso mocno akcentujemy, że nauka muzyki powinna być przyjemna i angażująca, co może być osiągnięte poprzez różnorodne gry i zabawy muzyczne, które kreatywnie wspierają zaangażowanie naszych najmłodszych uczestników.
Zajęcia umuzykalniające są przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.
Zajęcia trwają 45 minut.
Prowadzący – Magda Koman – Szymanik
Zajęcia w Senso Senso odbywają się na przestrzennej (50m2) klimatyzowanej sali, wyposażonej w ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić pełen komfort naszym uczestnikom. Sala jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, poprzez zastosowanie wysokiej klasy materiałów w postaci antypoślizgowej podłogi winylowej, luster akrylowych oraz siedzisk i dywanów z tworzyw bezpiecznych dla dzieci. W Senso Senso wierzymy, że przestrzeń ma wspierać rozwój, dlatego duży nacisk kładziemy na estetykę wszystkich pomieszczeń. Stonowane kolory, wyciszenie poszczególnych przestrzeni oraz zastosowanie naturalnych materiałów pozwala się zrelaksować i chroni przed nadmiarem bodźców.