Diagnoza psychiatryczna – Warszawa
Diagnoza psychiatryczna to proces, w którym lekarz psychiatra identyfikuje i klasyfikuje trudności u pacjenta na podstawie przeprowadzonych ocen, testów oraz wywiadu medycznego. Jest to kluczowy krok w zrozumieniu problemów psychicznych pacjenta i opracowaniu skutecznego planu leczenia.
Diagnoza psychiatryczna to zawsze indywidualnie konstruowany proces, mogący wymagać konsultacji z różnymi specjalistami, aby uzyskać jak najszerszy obraz pacjenta i trafnie ocenić jego potrzeby oraz możliwe trudności.
Diagnoza Psychiatryczna- Warszawa
Rozpoznanie psychiatryczne odbywa się zawsze w oparciu o szereg kryteriów zawartych w klasyfikacjach ICD-10 lub DSM – 5. Diagnoza jest procesem,
w trakcie którego dokonuje się obserwacji, badań jakościowych oraz testów psychometrycznych, a także obserwacji pacjenta.
Diagnostyka jest zawsze prowadzona w zespole, na który składają się specjaliści-diagności wielu dziedzin zdrowia psychicznego.
Diagnoza z rozpoznaniem psychiatrycznym jest dokumentem medycznym oraz podstawą do ubiegania się o przyznanie stopnia niepełnosprawności czy orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Całościowe i wielospecjalistyczne podejście zapewnia sprawne przeprowadzenie tego procesu oraz rzetelne rozpoznanie trudności pacjenta.
Nasi specjaliści psychiatrii dokonują rozpoznania w zakresie:
- Spektrum autyzmu
- ADHD
- Intelektu
- Funkcji poznawczych
- Zaburzeń osobowości
Czas trwania i cena : Diagnoza jest procesem zindywidualizowanym, a jej komponenty czasowe i finansowe zostają przedstawione pacjentowi po pierwszej konsultacji z psychiatrą lub psychologiem.
Etapy diagnozy psychiatrycznej:
Wstępem do diagnozy psychiatrycznej jest zawsze konsultacja z lekarzem psychiatrą.
Proces diagnozy i rozpoznania psychiatrycznego to zawsze proces wieloetapowy oraz przeprowadzany w zespole specjalistów, z uwzględnieniem wywiadu, obserwacji oraz wykorzystania narzędzi psychometrycznych:
- Analiza dokumentacji medycznej – Zbierz historię chorób, wyniki badań oraz listę przyjmowanych leków.
- Wywiad z pacjentem – Zapisz swoje objawy, jak długo trwają, jak często się pojawiają i jak wpływają na Twoje życie codzienne.
- Obserwacja – Psychiatra obserwuje zachowanie, nastrój, sposób myślenia i reakcje emocjonalne pacjenta.
- Testy i kwestionariusze – Mogą zostać przeprowadzone różne testy psychologiczne i kwestionariusze, które pomagają w ocenie stanu psychicznego pacjenta.
- Wykluczanie innych przyczyn – Psychiatra analizuje, czy objawy nie są wynikiem innych schorzeń medycznych lub stanów, takich jak choroby neurologiczne, zaburzenia hormonalne, czy nadużywanie substancji.
Postawienie diagnozy:
Klasyfikacja zaburzenia – Na podstawie zebranych informacji, wyników testów oraz obserwacji, psychiatra stawia diagnozę zgodnie z międzynarodowymi klasyfikacjami zaburzeń psychicznych, takimi jak DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) lub ICD-11 (International Classification of Diseases).
Omówienie diagnozy i plan leczenia:
Wyjaśnienie diagnozy – Psychiatra wyjaśnia pacjentowi diagnozę, omawia naturę zaburzenia oraz jego możliwe przyczyny.
Plan leczenia – Na podstawie diagnozy, psychiatra opracowuje indywidualny plan leczenia, który może obejmować leki, psychoterapię, zmiany w stylu życia oraz inne interwencje.