Zaznacz stronę

Pomoc Psychologiczna

Pomoc psychologiczna to szeroki zakres usług świadczonych przez wykwalifikowanych specjalistów, takich jak psycholodzy, terapeuci i psychoedukatorzy, mających na celu wspieranie zdrowia psychicznego i emocjonalnego pacjentów.

Może obejmować diagnozę, terapię, poradnictwo oraz różne formy wsparcia.

W Centrum Wspomagania Rozwoju Senso Senso znajda Państwo zespół wielu specjalistów pracujących z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

Stanowimy wsparcie terapeutyczne w formie terapii:

  • indywidualnej
  • grupowej
  • terapii par
  • wsparcia rodzin
  • warsztaty psychoedukacyjne

W czym możemy Ci pomóc?

Senso Senso to wielospecjalistyczny zespół wykwalifikowanych diagnostów i terapeutów, którzy pomogą Ci określić obszar do pracy, podpowiedzą najwłaściwszą ścieżkę terapeutyczną, i pozwolą na poprawę funkcjonowania Ciebie jako jednostki, pomogą Twojemu dziecku lub zapewnią wsparcie całej Twojej rodziny.

KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

DIAGNOZA PSYCHOLOGICZNA

TERAPIA INDYWIDUALNA

TERAPIA PAR

TERAPIA RODZIN

WARSZTATY

DOGOTERAPIA

SOCJOTERAPIA

TERAPIA SNOEZELEN

TESTY PSYCHOLOGICZNE

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna to spotkanie z psychologiem mające na celu ocenę i zrozumienie aktualnych trudności emocjonalnych, behawioralnych lub psychicznych pacjenta. Jest to często jednorazowe lub krótkoterminowe spotkanie, które może prowadzić do dalszej diagnozy, terapii lub innej formy wsparcia.

Dla kogo: Głównym uczestnikiem jest zawsze osoba szukająca wsparcia. W pewnych sytuacjach, w zależności od problemu, mogą być również zaangażowani bliscy pacjenta. W przypadku dzieci lub młodzieży na konsultacje często zapraszani są rodzice i opiekunowie.

Cel: Konsultacja psychologiczna obejmuje:

  • Zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego aktualnych trudności, 
  • Doraźne doradztwo psychologiczne 
  • Psychoedukację ze wskazanego przez pacjenta zakresu.
konsultacja psychiatryczna. diagnoza psychiatryczna dzieci i młodzieży, diagnoza spektrum autyzmu, diagnoza depresji
diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna jest kluczowym etapem w procesie terapeutycznym zarówno w przypadku dzieci, młodzieży jak i dorosłych, który umożliwia nam zdefiniowanie obszaru do pracy oraz ustalenie najlepszej drogi terapeutycznej, indywidualnie dopasowanej do potrzeb każdego naszego pacjenta.

Diagnoza psychologiczna zajmuje się rozpoznaniem z zakresu zdrowia psychicznego, emocjonalnego oraz relacji i więzi. Pomaga w określeniu predyspozycji osobowościowych, schematów poznawczych oraz zasobów jakimi dysponuje pacjent w momencie diagnozy.

Terapia indywidualna

Wspólna praca z psychoterapeutą pozwala na zrozumienie siebie, swoich trudności i znalezienie efektywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Terapia jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta i może różnić się pod względem długości trwania, technik stosowanych oraz celów, w zależności od nurtów terapeutycznych oraz możliwości i potrzeb pacjenta.

Dla kogo?: Dla osób doświadczających trudności emocjonalnych, psychicznych, przeżywających kryzysy, borykających się z traumami, problemami w relacjach, zaburzeniami lękowymi, depresją, zaburzeniami osobowości i wieloma innymi problemami.

Psychoterapia jest adekwatną formą wsparcia zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Cel:

  • Zrozumienie siebie, swoich uczuć, myśli i zachowań.
  • Praca nad konkretnymi problemami lub trudnościami życiowymi.
  • Rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
indywidualna terapia psychologiczna, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta, psychoterapia indywidualna
terapia par, psychoterapia par, terapia małżeńska

Terapia par

Psychoterapia par i małżeństw to specjalistyczne podejście terapeutyczne skoncentrowane na poprawie relacji i rozwiązywaniu problemów występujących w związku lub małżeństwie.  Psychoterapia par i małżeństw może przyjąć różne formy i techniki, w zależności od podejścia terapeuty oraz specyficznych potrzeb pary, jednak głównym celem jest zawsze tworzenie bezpiecznej przestrzeni do otwartej komunikacji, refleksji i pracy nad poprawą relacji.

Dla kogo?: Dla par i małżeństw, które doświadczają trudności w swojej relacji, takich jak konflikty, kryzysy, brak zaufania, problemy komunikacyjne, niewierność, różnice kulturowe, i inne wyzwania.

Cel:

  • Rozwiązanie konkretnych problemów w relacji.
  • Nauka skutecznej komunikacji i rozwiązywania konfliktów.
  • Zrozumienie i akceptacja różnic i potrzeb obu partnerów.
  • Przywrócenie zaufania i intymności w relacji.

Terapia rodzinna

Terapia rodzinna to forma psychoterapii, która koncentruje się na relacjach i dynamice między członkami rodziny. Terapeuta rodzinny pracuje z całą rodziną lub jej częścią, pomagając identyfikować i rozwiązywać problemy, które wpływają na funkcjonowanie rodziny jako całości. 

Dla kogo?: Dla rodzin borykających się z trudnościami, takimi jak konflikty, problemy komunikacyjne, kryzysy, problemy z zachowaniem u dzieci, choroby psychiczne jednego z członków, zmiany w strukturze rodziny (np. rozwód, śmierć) oraz inne wyzwania, które wpływają na dynamikę rodzinną.

Cel:

  • Poprawa komunikacji między członkami rodziny.
  • Rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny.
  • Zrozumienie i akceptacja wzajemnych potrzeb, wartości i oczekiwań.
  • Wzmocnienie więzi rodzinnych.
  • Wsparcie rodziny w trudnych momentach życiowych.
socjoterapia, terapia grupowa, grupa wsparcia
socjoterapia, terapia grupowa, grupa wsparcia

Socjoterapia

Socjoterapia to forma pracy grupowej, pozwalającą na rozwijanie i utrwalanie zdrowych relacji w środowisku pacjenta oraz redukowanie społecznie nieakceptowanych zachowań. 

Dla kogo?:Socjoterapia jest skierowana do osób zmagających się z problemami w interakcjach społecznych, wynikającymi zarówno z krótkotrwałych, jak i długotrwałych trudnych doświadczeń, kwestii osobistych czy psychologicznych

Cel:

  • odzyskanie i zachowanie zdrowia psychicznego pacjentów.
  • rozwijanie właściwych wzorców zachowań społecznych poprzez różnorodne zajęcia grupowe
  • nauka jak funkcjonować w społeczeństwie, rozumieć i wyrażać własne emocje, 
  • budowanie pewności siebie oraz poczucie wartości poprzez przynależność do grupy, która rozumie ich potrzeby

Socjoterapeuci często prowadzą także edukacyjne sesje z rodzicami lub opiekunami, wspierając w ten sposób proces leczenia.

Warsztaty

Warsztaty psychoedukacyjne to grupowe spotkania, które mają na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności z zakresu zdrowia psychicznego, samorozwoju i radzenia sobie z różnymi trudnościami życiowymi. 

Dla kogo?: Grupą odbiorców są zarówno dzieci i młodzież jak i osoby dorosłe. Rodzice, Nauczyciele, Pary partnerskie, 

Cel:

  • Edukacja i zwiększenie świadomości uczestników na temat konkretnego zagadnienia
  • Rozwijanie konkretnych umiejętności, które mogą pomóc w radzeniu sobie z trudnościami lub wyzwaniami związanymi z danym zagadnieniem.
  • Wsparcie i wymiana doświadczeń między uczestnikami.
warsztaty psychoedukacyjne, warsztaty, TUS, treningi psychologiczne,
terapia snoezelen, sala doświadczania świata, terapia relaksu

Terapia Snoezelen

Snoezelen to terapia wielozmysłowa, która polega na tworzeniu specjalnych środowisk sensorycznych w celu stymulacji zmysłów i promowania relaksacji.  Terapia ta obejmuje wykorzystanie światła, dźwięku, dotyku, zapachów oraz innych bodźców sensorycznych w redukcji stresu, pracy nad napięciem psycho – fizycznym, czy przy relaksacji. Kontrolowane środowisko bodźców, pozwala na pełnie dostosowanie przestrzeni do potrzeb pacjenta.

Dla kogo?: Dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych którzy doświadczają przebodźcowania, stresu, napięć. Osoby z ADHD i będące w Spektrum Autyzmu

Cel:

  • redukcja stresu i napięcia
  • ograniczenie bodźców i odpoczynek psychiczny
  • relaksacja i wsparcie procesu terapeutycznego

Opinia psychologiczna

Opinia psychologiczna to dokument sporządzany przez psychologa po przeprowadzeniu badania lub oceny psychologicznej pacjenta. Zawiera ona wnioski dotyczące aktualnego funkcjonowania psychicznego osoby, jej predyspozycji, zdolności, ewentualnych zaburzeń czy trudności, a także rekomendacje co do dalszego postępowania czy wsparcia. 

Dla kogo?: Opinia psychologiczna jest wydawana głównie jako oficjalny dokument dla placówek edukacyjnych, środowiska pracy oraz jako komunikacja między specjalistami. 

Cel:

  • Ocena aktualnego stanu psychicznego osoby.
  • Określenie ewentualnych trudności czy zaburzeń.
  • Rekomendacja odpowiednich form wsparcia, terapii czy innych działań.
  • W przypadku instytucji: dostarczenie oficjalnego stanowiska na temat funkcjonowania psychicznego osoby w kontekście konkretnego zagadnienia
opinia psychologiczna, orzeczenie, opinia od psychologa
testy diagnostyczne, diagnoza psychologiczna, testy psychologiczne

Testy psychologiczne

Testy psychologiczne to standaryzowane narzędzia służące do oceny różnych aspektów funkcjonowania psychicznego człowieka. Mogą one obejmować oceny osobowości, inteligencji, zdolności poznawczych, emocji, zachowań oraz różnorodnych kompetencji i umiejętności.

Testy są częścią diagnozy, psychologicznej, oraz mają za zadanie odnieść uzyskane wyniki do norm przyjętych dla populacji. Ważną częścią badania testami psychologicznymi jest  interpretacja uzyskanych wyników którą może przeprowadzić jedynie specjalista uprawniony i wyszkolony do używania konkretnego narzędzia

Dla kogo?: Dla dzieci, młodzieży i dorosłych którzy chcą dokonać diagnozy osobistej dla celów własnych lub specjalistycznych

Masz pytanie? Napisz do nas!

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.