Psychoterapia psychodynamiczna – Warszawa
Psychoterapia psychodynamiczna jest formą głębokiej terapii mającej swoje korzenie w teorii psychoanalizy. Skupia się na nieświadomych procesach, które manifestują się w obecnym zachowaniu pacjenta. W psychoterapii psychodynamicznej zakłada się, że nieświadome konflikty wewnętrzne mogą powodować cierpienie emocjonalne.
Dla kogo?
Psychoterapia psychodynamiczna jest stosowana dla osób borykających się z:
- Zaburzeniami nastroju, w tym depresją.
- Zaburzeniami lękowymi.
- Zaburzeniami osobowości.
- Trudnościami w relacjach interpersonalnych.
- Problemami z samooceną i tożsamością.
- Przeżywanym cierpieniem emocjonalnym, które może nie mieć jasno określonej przyczyny.
- Syndromami takimi jak DDA, DDD
- Zaburzeniami dysocjacyjnymi oraz osobowości
- Zaburzeniami urojeniowymi oraz paranoidalnymi
- Zaburzeniami więzi oraz stylu przywiązania
- Traumą oraz zespółem stresu pourazowego
Cele terapii psychodynamicznej
Głównym celem terapii psychodynamicznej jest zwiększenie świadomości pacjenta na temat swoich nieświadomych myśli, uczuć, pragnień i wspomnień w kontekście obecnych relacji. Terapia ma na celu pomóc pacjentowi zrozumieć głębokie źródła swoich trudności i cierpień, co może prowadzić do głębszych zmian i osobistego wzrostu.
Metody pracy terapii psychodynamicznej
W psychoterapii psychodynamicznej terapeuta często przyjmuje bardziej bierną rolę, zachęcając pacjenta do mówienia o swoich myślach i uczuciach. Może to obejmować analizę doświadczeń z przeszłości, snów, wykorzystywanie swobodnych skojarzeń oraz pracę z przeniesieniem i przeciwdziałaniem.
Kiedy zastosować?
Kiedy pacjent boryka się z problemami, które wydają się mieć swoje korzenie w głęboko zakorzenionych wzorcach myślowych i behawioralnych, które trwają od dłuższego czasu. Ponadto, kiedy pacjent jest otwarty na głębszą introspekcję i refleksję nad swoim życiem emocjonalnym.
Psychoterapia psychodynamiczna może pomóc w zrozumieniu głębokich, często nieświadomych motywów, które kierują zachowaniem. Może to prowadzić do trwałej zmiany, pomagając pacjentowi lepiej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi.